2014. április 30., szerda

Awkward.

Ámulok és bámulok, a televíziózás és a saját mélypontomat elérve (na jó, azért mégsem latin-amerikai szappanoperáról van szó) egy MTV sorozatba vágtam a fejszém. Nem Magyar Televízió, Music Televsion. A cím fogott meg, pedig már megszokhattam volna, hogy a "béna csaj" klisére épülő sorozatok sosem adják vissza a valóságot (bár lássuk be, nem lenne túl izgalmas pszichodráma). Aztán jött az Awkward. és elhitette velem, hogy lehet másként.
Az első évad lebilincselő, és tartogat valami újat a műfajban kiművelt néző számára is. Jenna Hamilton egy szempillantás alatt behódol a szemnek és a hormonoknak: Matty McKibben a legjobb pasi és őt akarja. Igen ám, de csak piszkos kis titokként, akivel csak a szertárban megbújva lehet együtt, és nyilvánosan csak futó pillantást vethet rá. Jennában persze él a remény, hogy a focicsapat sztárja mégis csak felvállalná kapcsolatukat. Addig is számolja a lopott pillantásokat.
Egy szerencsétlen baleset azonban elegendő ahhoz, hogy megpecsételje főhősünk sorsát, főleg ha egy olyan pletykákra kiéhezett hiénákkal teli vesztőhelyen jár az ember, mint a Palos High gimnáziumban. Ő lesz a lány, aki megpróbálta öngyilkos lenni, és a begipszelt nyak és kéz egyáltalán nem segít a helyzetén. Tetejébe kap egy névtelen levelet is, amiben az író kegyetlenül tárja fel Jenna jellemének hibáit.Minden adott tehát, hogy meginduljanak szörnyű kalandozásai a középiskola viharos tengerén.
Természetesen meg vannak a gimis kasztrendszer megfelelő szintjeibe  illő főszereplők is, így az idegesítően hiperaktív Tamara, és a lehet-hogy-nem-is-kínai-mert-nem-is-olyan-okos Ming, Jenna barátnői az népszerűtlenek táborát gyarapítják. A gonosz kiskirálynő, Sadie és agyatlan követője Lissa, valamint Matty és legjobb barátja, Jake a lehető legtávolabbi kaszt, a menők tagjai. Egy kis csavarral megspékelve azonban már nem is tűnik olyan sorozatgyártású tömegfogyasztási cikknek az Awkward. Sadie testes lány, és szomorú háttértörténetet rejt, az ázsiaiak maffiát üzemeltetnek, Jenna pedig egy jó szándékú, ám annál inkább életképtelen mentor, Val mellé kerül, hogy soha többé ne forduljon elő szomorú "baleset".
Ahogy halad előre a cselekmény egyre inkább kibontakozik előttünk a klasszikus "a fiú végül már nem fél önmaga lenni és együtt mennek a szalagavatóra azzal a lánnyal", majd a harmadik évadra előkerül a szintén a műfaj sajátjának mondható "good girl gone bad" esete. Mégis, nem hagy nyugodni a gondolat, hogy miben különbözik az Awkward. millió társától, miért szórakoztató mégis az érettségire készülős, végtelennek tűnő napok utáni estéken, amik éjszakába nyúló sorozatnézésbe fordulnak. A válasz azt hiszem azokban a  kis mellékzöngékben rejlik, amik nem megszokottak az efféle televíziós alkotásoknál. Mint Jenna keresztanyja, Ally kicsapongó élete, házassága és "szülősége". Vagy Sadie személyisége, Lissa vakbuzgó kereszténysége, az ázsiai maffia arany mobilja, ami mindent elintéz egy SMS alatt, Mr. Hart, a szívtelen irodalom tanár és könyvíró fejezete, és nem utolsó sorban Val kirugásának története.
Annak ellenére tehát, hogy kiszámítható, helyenként már-már unalmassá nyúzott közhelyeket használó sorozatról van szó, mégis van létjogosultsága, hiszen élvezetes egy fárasztó nap után, és egy-két jó balhé is feldobja a hangulatot. A stílus pedig annyira laza és közvetlen, hogy tényleg elhisszük, hogy középiskolások mindennapjait láthatjuk.

(Ne haragudjatok, hogy csak ennyire futotta, de ma volt a ballagásom, és az április az érettségire való készülés jegyében telt. Ezt már a vadiúj laptopomról gépelem, ami iszonyú boldoggá tesz, kérlek addig is nézzétek el nekem, míg májusban nem írok valami értelmesebbet.)

2014. április 23., szerda

Bridget Jones naplója 3. - Bolondulásig

Amikor letettem a könyvet a borítójára meredve azon töprengtem miért is szeretem (szeretjük) annyira ezt a sorozatot, hogy négy nap alatt elolvastam. Hiszen lássuk be, nincs semmi új a nap alatt: Bridget semmit sem változott, továbbra is az a szerencsétlen szingli, akit évtizedekkel ezelőtt Londonban hagytunk (bár sok változáson ment keresztül), és a szerencsétlen-komikus főhősök se számítanak hiánycikknek. Mégis, mi teszi a Bridget Jones Naplóját közönség-mágnes bestsellerré? A választ Helen Fielding stílusában, és nem utolsó sorban önmagunkban kell keresnünk.

Fielding nem kísérel meg mélyen szántó filozófiai problémákat megoldani, nem késztet elgondolkozásra, egyszerűen azt csinálja, amiben a ponyvaregény a legjobb: szórakoztat, már-már beszippantva a képzeletbeli világába az olvasót. Nem is hangosan hahotázós, humorbomba, hanem kellemesen keserédes tragikomédia. Mindannyiunk kedvenc, rosszfiúsan csókoló, modern úriember Mr. Darcyja ugyanis halott (nem kevésbé különleges úton, mint egy szudáni tankbalesetben, az emberi jogokért való harcban), Bridget pedig ismét a szingliség feneketlen gödrének mélyén találja magát, 51 évesen, két kicsi gyerekkel, lemaradva a kortól. A felzárkózás első lépéseiként ellátogat az obezitológiai intézetbe, ahol egy kis segítséggel lead 14 kilót, és regisztrál Twitterre, hogy megkezdje barangolásait a social media kibogozhatatlan útvesztőjében. Segítségére vannak elmaradhatatlan barátai, Talitha, Jude. Billy és Mabel (a gyerekek) ennivalóan őszinték, Billy új testnevelő tanára, Mr. Wallaker pedig megtesz mindent, hogy megnehezítse az anyuka dolgát. Mindeközben Bridget azon dolgozik, hogy forgatókönyve, a Levelek a hajában gazdára találjon, arra is figyelnie kell, hogy ki lett tetves a családban, és ott van új fiúja, a fiatal twitteres Roxter.
Sokat kellett várnia a rajongó tábornak az új kötetre, és talán nem is remélték, hiszen a Mindjárt megőrülök!  végén minden a legnagyobb rendben: a jó elnyeri jutalmát, a hercegkisasszony kezét és fele királyságát. A rosszmájúak talán meg is jegyeznék, hogy bizonyára pénz szűkében volt az írónő, ezért a folytatás. Ennek ellenére a könyv mégsem lapos, csak egy kaptafára épül.
Fielding annak idején megmutatta, hogyan változott a világ a bizonyos szingli létforma megjelenésével, és mit kezdenek vele a kétségbeesett nők, ami maga nemében remek párja volt a Szex és New York boldog hedonizmusban élő négyes fogatának. Az eltelt, közel húsz év alatt azonban Fielding újragondolta Bridget karakterét, és egy újabb világba csöppenve, még ötvenen túl is megmutassa a XXI. század szingli özvegyének mindennapjait. Igényei is megváltoztak, most már nem elég, ha a választott nem visel rombuszmintás pulóvert (vagy rénszarvasosat), hanem ASOSról, Net-a-porterről vásárol, és a Grazia legutóbbi számából igyekszik ellesni a divatot, hogy fiatalosságával hódítson. Utóbbiról egy botox kezelés is tudna mesélni.
Senkinek nem kell aggódni, visszatér Bridget ex-főnöke és főállású bajkeverője Daniel Cleaver, aki, mint a gyermekek keresztapja egészen más emberként mutatkozik: fecseg a felszín, hallgat a mély. Itt van Bridget édesanyja is, aki szintén özvegységre jutva, gondjait próbálja feledtetni unokái körében, kerítőnői áldozatos munkáját újra bevetve, és egy családi nyaralás tervezetével.
A végén azonban minden marad a régi, hiszen minden szerencsétlenkedése ellenére Bridget megtalálja a megfelelőt számára, bár ezen aligha kell meglepődnünk. Nem rossz olvasmány, esetenként kifejezetten szórakoztató, ahogy megpróbál az Y-generáció számára természetes kütyük világába beilleszkedni egy múlt századi anya, de a végén mégis csak egy kérdésem van. Szükségünk volt erre?

2014. április 19., szombat

Varációk egy témára

(ne kövezzetek meg, mostanában nagyon foglalkoztat ez a téma, még akkor is, ha ez már a harmadik ilyen bejegyzésem a blogon)

- Szóval... döntöttél már? - kérdezte némi hezitálás után. Az ősöreg diófa alatt ültek az udvaron, kezükben egy-egy pohár jeges teával teli pohár csillogott. Nyár. Szabadság. Az utolsó közös.
- Igen, elmegyek. - bólintott, majd belekortyolt a hűsítő italba. Nem nézett rá, inkább a távolba, valahova a levegőbe szegezte a tekintetét, mintha valami nagyon mély gondolatokon töpreng.
- Remélem jól fogod érezni magad ott. Végül mi segített?
- Rájöttem, hogy nincs, ami itt tartana. Csak ott ültem a banketten, és akkor ütött meg. Velem senki sem beszélgetett, a többiek igen, de ők se olyan igazán, csak csevegtek. Akkor értettem meg, hogy mi sosem voltunk egy egész igazán. Csak a közös "sors" tartott össze minket, és most, hogy a végén járunk, az erők fellazulnak. - hangja távolinak hatott, mintha kívülről szemlélné az életet.
- Semmi, semmi nincs ami visszatartana? - habozott ismét, fájdalom csengett ki a hangjából.
- Semmi. Ne érts félre, a barátaim, akár csak te, hiányozni fognak, de lássuk be, semmi sem tart örökké. - tekintetét még mindig kitartóan a távolba fúrta.
- Úgy gondolod, a barátságunk nem több, mint múló ábránd? - szinte remegett hangja, fájdalom, harag, keserűség elegye.
- Ne légy ilyen szélsőséges! - felelte higgadtan - Csak azt mondom, hogy az emberek jönnek. Egyszer el fognak válni az útjaink. Ha nem előbb, hát utóbb.
- Mi van, ha nem? Vagy ha még sok évtizedig kitartana a barátságunk? Akkor sem érné meg? Inkább üldözöd az álmaidat? Ha elesnél ki lesz ott, hogy támogasson? - nem adta fel.
- Ott is lesznek barátaim, gondolom, még ha nem is ugyanolyanok, mint ti voltatok. Engem mindig ott hagytak a múltba, továbbléptek. Most az egyszer én akarok lenni, aki előbb megy el.
- Akkor hát itt a lehetőség, menj!
- Haragszol? - végre rápillantott. Szája összeszorítva, mint mindig, amikor dühös volt, szemében könnyek csillogtak.
- Nem. - felelte, közben arcát letörölve, és biztatóan rámosolygott, még akkor is, ha ez sem fedhette el az összetört szívét - Elengedlek, hiszen tovább léptél.
- Haza látogatok majd. - ígérte,de nem azért, mert most eszmélt rá, milyen kegyetlen volt, inkább tényszerűen.
- Miattam ne fáradj, nem szükséges. - tett egy erőtlen kísérletet a visszavágásra.
- Hát mégis haragszol.
- Nem, csak nem hagyom, hogy a múltban ragadj.
Azzal felállt, letette az üres poharat és kisétált a kertkapun, vissza sem nézett. A másik még sokáig követte tekintetével.

2014. április 4., péntek

Ha tavasz közelít


Azt szeretném tenni veled,
mit cseresznyével a tavasz, ha közelít.
Pablo Neruda 14. vers